verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Shërbim për verifikim të fakteve në media

Projekt i USAID-it për forcimin e mediumeve në Maqedoni
USAID Logo

All posts by Ferikan Iljazi

Keqpërdorimi i fëmijëve duhet të kritikohet, e jo të glorifikohet

на 14. 12. 2016 | | mk
video-ahmetin-ne-kumanove-e-shoqeruan-femijet-e-deshmoreve-te-uck-se
[Recension : VIDEO: Ahmetin në Kumanovë e shoqëruan fëmijët e dëshmorëve të UÇK-së] Siç theksuam në recensionin për keqpërdorimin e fëmijëve në fushatë zgjedhore nga ana e Lëvizjes Besa, rast të cilin e denoncoi portali “TetovaSot”, do të japim edhe një shembull të keqpërdorimit të fëmijëve në gjatë fushatës, por që autori i këtij lajmi nuk e ka parë aq të dëmshme. Dy raste thuajse të njëjta, por dy qasje

Edhe një fiasko gazetareske

на 14. 12. 2016 | | mk
bdi-peson-fiasko-ne-kondove-iliria-news-agency-scr
[Recension: BDI pëson fiasko në Kondovë] Praktika e shkrimit në ajër nuk është e panjohur për gazetarinë online në gjuhën shqipe në Maqedoni. Shpeshherë, edhe pse lajmet nuk japin asnjë informatë të dobishme ose nuk kanë asnjë bazë vërtetësie, shkruhet diçka sa për të mbushur rubrikën. Linku deri te artikulli origjinal: BDI pëson fiasko në Kondovë Data dhe koha e publikimit: 29.12.2016 Data e recensionit: 02.12.2016 Recensuese: Ferikan Iljazi Arifi

Manipulimi me anketat dëshmohet me fakte, jo me thashetheme

на 9. 12. 2016 | | mk
infoshqip_anketa_bdi_besa
[Recension : Kush i ndryshoi rezultatet në moment të fundit në favor të BDI-së?] Një prej elementeve me rëndësi në trajtimin mediatike të fushatës zgjedhore janë edhe anketat, respektivisht analiza e mendimit të publikut. Tani, përveç anketave të porositura nga partitë politike ose të realizuara në mënyrë autonome nga institutet përkatëse, edhe mediat po porosisin anketa. E gjithë kjo ka krijuar një kaos në trurin e qytetarëve, të cilët nuk

Propagandë parashikuese

на 7. 12. 2016 | | mk
zhurnal-eksluzivisht-meson-bdi-merr-ministrine-e-financave-ne-qeverine-e-ardheshme
[Recension:Zhurnal eksluzivisht mëson: BDI merr ministrinë e financave në Qeverinë e ardhëshme] Ky tekst është i atij lloji, që të bën të kruash kokën dhe të habitesh se si mund të arrijë propaganda dhe gënjeshtra aq larg. Një portal ku shpeshherë botohen tekste në interes të partisë shqiptare në pushtet del dhe siguron lexuesit për ekskluzivitetin se Bashkimi Demokratik për Integrim do të marrë Ministrinë e Financave. Ku është garanca

Spin mbi spin, nofka “analizë” sa për kamuflim

на 5. 12. 2016 | |
analize-dyshime-ne-programin-e-lsdm-se-i-vjedhur-nga-partia-radikale-serbe-dveri-nuk-parasheh-interesat-shqiptare-andaj-kujdes-ke-do-te-votoni
[Recension: Analizë: Dyshime në programin e LSDM-së, i “vjedhur” nga partia radikale Serbe “DVERI”. Nuk parasheh interesat shqiptare? Andaj kujdes kë do të votoni!] Duke parë se në adresë të mediave arrijnë shumë kritika për vendosjen e komenteve në rubrikat e lajmit, një praktikë e re ka filluar të marr hov tek portalet në gjuhën shqipe. Tashmë, një pjesë e teksteve nuk vendosen tek rubrika e lajmeve, por te opinionet

Jemi të etur për debat!

на 4. 12. 2016 | | mk
two-tv-debates-set-for-september-9-and-14-w_hr
Shkruan: Ferikan ILJAZI ARIFI Kur do të vijë dita që partitë politike të presin rend për të dalë para cilitdo qoftë ekrani, kur do të ndodhë që partitë t’i lusin gazetarët, e jo gazetarët t’i lusin partitë? Debat këtu, debat atje, gjithandej mes qytetarëve – debat politik. Politika në shtëpi, në punë, në shkollë, e madje edhe në çerdhe. Çudi si nuk na pëlcet truri. Por, atje ku duhet, në

Gazetari interpreton porosi, për të lavdëruar një parti

на 2. 12. 2016 | | mk
porosite-e-anketave-aktuale-mk
[Recension : POROSITË E ANKETAVE] Zakonisht, kur bëhet interpretimi i anketave, duhet patur shumë kujdes. Duhet shikuar kredibiliteti i agjencisë, periudha dhe mënyra e anketimit, numri i të anketuarve, anketat paraprake. Nuk duhet nxjerrë vetëm një pjesë e anketës për poentime të caktuara politike. Duke marrë parasysh trajtimin joprofesional që u bëhet sondazheve në përmbajtjet mediatike, Servisi për Verifikimin e Fakteve paradokohe ka analizuar leximin selektiv të anketave, ndërsa rezultatet

Propagandë dhe anti-propagandë “pa dorëza”

на 1. 12. 2016 | | mk
zbulohet-kalemxhiu-i-pist-i-zhurnalit-lajme
[Recension : Zbulohet kalemxhiu i pist i Zhurnalit] Ka kohë që është bërë pothuajse e pakuptimtë propaganda mediatike pa asnjë vijë të kuqe. Disa media janë vënë në tentativë për të bërë fushatë të zezë duke nxirë imazhin  e personaliteteve apo partive të caktuara, e disa tjera kanë marrë misionin për të qenë “mbrojtësi” i tyre. Dhe, në këtë “luftë”, më nuk po zgjidhjen mjetet dhe fjalët.
Linku deri te

ANALIZË: Si zhvillohet debati politik në TV ekranet në gjuhën shqipe?

на 26. 07. 2016 | | mk
debati 2

Shkruan: Ferikan Iljazi Nga janari deri në muajin mars të vitit 2016, në emisionet politike të 5 televizioneve kombëtare kabllovike dhe tokësore me program në gjuhën shqipe që i morëm për bazë të kësaj analize, debatuan qindra mysafirë. Ata kryesisht vinin nga partitë parlamentare, në pushtet dhe opozitë, me çka shpeshherë anashkaloheshin subjektet tjera politike dhe shikuesve nuk u ofrohej në tërësi mundësia për t’u njohur me shumëllojshmërinë e skenës

Përkatësia nuk duhet të theksohet nëse s’ka ndikim në ngjarje

на 28. 06. 2016 | | mk
Dramë në Kumanovë  maqedonasi qëllimisht shkelë familjen shqiptare   FAKTE.NET
Në kushte kur marrëdhëniet ndëretnike janë aq të brishta, shkruhet lajm që mund të nxisë edhe më tepër urrejtje ndëretnike. Përse të bëhet kjo? Kush poenton këtu? Teksti që po recensojmë në titull aludon se ngjarja ka ndodhur për shkak të dallimit etnik, por askund më tej në tekst nuk argumentohet ky fakt. Linku deri te artikulli origjinal: “Dramë në Kumanovë, maqedonasi qëllimisht shkelë familjen shqiptare” Data dhe koha e
СТРАНА 3 of 912345...ПОСЛЕДНА »

Abonohuni për lajmet më të reja