verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Ferikan Iljazi

Skandalet shokojnë vetëm me argumente dhe fakte

на 27. 04. 2016 | |
[Recension: VMRO-DPMNE i uzurpon edhe Spitalet, Ambasadorët Bejli dhe Orav shokohen!] “Një skandal po e tronditë Maqedoninë”, kështu fillon lajmi i cili bazën e ka tek një fletushkë e thjeshtë e ngjitur në derën e një spitali shtetëror, ku bëhet thirrje për përkrahje të idesë për mbajtjen e zgjedhjeve më 5 qershor. Por kush mund të përkufizojë se çfarë është skandaloze apo jo, vallë është gazetari që na servir mendimin

Gazetar dhe fallxhor që deshifron “kode” të personave publik

на 6. 04. 2016 | | mk
[Recension: Zhurnal deshifron “Kodin” e fshehtë të Jankullovskës] Në mediat e Maqedonisë, pavarësisht se në cilën rubrikë, në cilën kohë, në cilën temë dhe në cilin kontekst, po shkruhet gjithçka për gjithçka. I tillë është edhe ky shembull, ku në rubrikën e informimit është tentuar të bëhet analizë semiotike e postimeve në Fejsbuk të një figure politike siç është ish-ministrja e brendshme Gordana Jankulloska. Linku deri te artikulli origjinal: Zhurnal

Analist, sociolog, psikolog, ekspert i sigurisë, politikan…ku mbeti gazetari?

на 1. 04. 2016 | | mk
[Recension: Loja e ndytë e shërbimeve sekrete kundër politikanëve shqiptarë dhe BDI-së] Fenomeni i komentimit të gazetarëve në përmbajtjet informative po shndërrohet në një praktikë të shpeshtë. Prej fenomeneve shoqërore e deri tek astronomia, duket sikur dimë gjithçka. Por, harrojmë se neve na është dhënë pena për të shkruar atë që të tjerët flasin e komentojnë, kurse ne duhet të jemi të ndërmjetësusit mes burimeve dhe publikut, ata që do të japin të gjitha palët dhe thjeshtësojnë gjërat, por gjithmonë duke u bazuar në fakte, gjëra të dukshme dhe konkrete, e jo në paramendimet dhe supozimet tona. Linku deri te artikulli origjinal:  Loja e ndytë e shërbimeve sekrete kundër politikanëve shqiptarë dhe BDI-së Data dhe koha e publikimit: 28.03.2016 Data

Përdorimi i çështjeve fetare për garë mes komuniteteve është i rrezikshëm!

на 31. 03. 2016 | | mk
[Recension:  Në Tetovë ka 10 xhamia më shumë se kisha] Do të nis me faktin tashmë të njohur, se çështjet fetare dhe etnike gjithnjë e më shumë po (keq)përdoren për të tërhequr më shumë lexues. Media të shumta tentojnë që diversitetin fetar në Maqedoni ta shndërrojnë në garë mes dy komuniteteve më të mëdha, atij mysliman dhe ortodoks. Linku deri te artikulli origjinal: Në Tetovë ka 10 xhamia më shumë

Filani i tha filanit, e me thashetheme u bë lajmi

на 30. 03. 2016 | |
[Recension: Luhatje në BDI] Dikush i ka thënë dikujt, e ai dikush ia ka thënë dikujt tjetër, e ai dikush tjetër i ka treguar një personi të tretë dhe fjala ka ardhur deri tek gazetari. E kështu është shkruar lajmi. Kështu do të kisha përkufizuar këtë lajm në formë komenti që po e recensojmë. Përmbajtja rrëfen për një tentim të supozuar të kreut të BDI-së për të rikthyer anëtarët e

Kualiteti VS Kuantiteti

на 29. 03. 2016 | | mk
[Recension Ja çfarë u gjet në shtëpinë e Zahir Beqirit, i dyshuar për falsifikim dokumentesh] Euforia sa për të bërë lajm dhe për të fituar klikime po vret dalëngadalë gazetarinë. Disa prej mediave në Maqedoni as që e kanë të qartë se çfarë shkruajnë, pasi që i bashkangjiten turmës që kopjon lajmet e agjencive ose mediave të tjera dhe vetëm tentojnë të arrijnë kuantitet në dëm të kualitetit. Në këto

“Më lavdëro gojë, se të shqyeva”

на 24. 03. 2016 | |
[Recension:  BDI bëri presion për lirimin e Gafurit- jo rastësisht familja Dugolli darkon me funksionarët e lartë të BDI-së] Në vrullin e krizës politike dhe fushatës së hershme joformale parazgjedhore, disa prej mediave taktizojnë, duke sulmuar apo ngritur ndonjë parti politike, varësisht nga afërsia me interesat e redaksisë. Ndodh që kjo të bëhet në mënyrë indirekte ose ‘diskrete’, por shpeshherë as nuk tentohet që të fshihet afërsia ndaj ndonjë subjekti

“Skandalet” nëse nuk konfirmohen, nuk duhet të botohen

на 21. 03. 2016 | | mk
[Recension-Skandal: Mbi 5000 qytetar nga Kosova dhe Shqipëria marrin nënshtetësi maqedonase brenda 24 orëve?!] “Një skandal po e tronditë Maqedoninë. Më shumë se 5000 qytetar nga  Kosova që njihen si “goran” dhe banorë të Shqipërisë të cilët deklarohen se janë maqedonas në mënyr eksprese kanë siguruar nënshtetësi të Maqedonisë mëson Agjencia e Lajmeve Zhurnal…Agjencia e Lajmeve Zhurnal ka mësuar marshutën se si qytetarët e Kosovës dhe Shqipërisë  kanë siguruar nënshtetësi

Humor i lirë, në dëm të lajmit dhe imazhit të mediumit

на 19. 03. 2016 | |
[Recension- Ermira pasi u “pajtua” me BDI-në, e kapi edhe lopatën (Foto)] Tekst i mbushur me humor dhe qësëndisje në tentativë. Lajm që ka filluar me informata klasike për rikonstruimin e sistemit të ujsjellësit në fshatin Bllacë, dhe ka përfunduar me shaka, që nuk duket se e kanë vendin në këtë tekst. Si gazetarë profesionistë, shpeshherë vendosim veten në pozitën e lexuesit apo shikuesit, në mënyrë që të kuptojmë

Gazetari jep lajme, e jo thashetheme dhe interpretim të “ëndrrave”

на 13. 03. 2016 | | mk
[Recension PDSH-ja e Thaçit pranon se në Saraj po zhduket, Bekim Fazliu mund të bëhet deputet vetëm “në ëndërr”] Koment i bazuar vetëm në thashetheme, por me synime të bëhet lajm. Konstatime, gjeneralizime pa asnjë bazë apo argument. Apo më mirë thënë, për bazë kanë marrë simpatinë ndaj subjektit politik, për të cilin thuhet se ka “fituar zemrën” e një anëtari të PDSH-së  që paska kaluar – në BDI. Por,

Abonohuni për lajmet më të reja