verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Tekstet në rrjetet sociale s’janë lajme!

on 30 - 07 - 2015       
Овој напис го има и на: Maqedonisht

[Recension: Fejzi Hajdari dhe Isen Saliu nga gazeta LAJM me miq të Mijallkovit, thotë Ziadin Sela]

Rrjetet sociale janë edhe një hapësirë më shumë për të shprehur qëndrime në opinion apo për të dhënë informacion. Por që të marrin peshën e një lajmi, këto njoftime duhet të verifikohen. Aq më shumë kur kanë të bëjnë me akuza të rënda, edhe pse vinë nga figura publike.

Fejzi Hajdari dhe Isen Saliu nga gazeta LAJMLinku deri te artikulli origjinal: Recension: Fejzi Hajdari dhe Isen Saliu nga gazeta LAJM me miq të Mijallkovit, thotë Ziadin Sela

Data dhe koha e publikimit: 27.07.2015

Data e recensionit: 28.07.2015

Recensues: Adrian Kerimi

Lajmi që po recensojmë ka të bëj me qëndrimin e kreut të Komunës së Strugës, i cili në profilin e tij në rrjetin social “Facebook” shkruan se pronari dhe kryeredaktori i të përditshmes “Lajm”, janë miq me shokët e ish kreut të Drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim të Maqedonisë, Sasho Mijallkov.

Fillimisht botimi i këtij njoftimi në formë lajmi nuk përmbush elementet që ka një lajm profesional. Vetëm deklarata e njërës palë nuk verifikon asnjë gjë, kurse informacioni i tillë nuk jep asnjë sqarim se pse është bërë kjo deklaratë dhe sigurisht në këtë botim nuk janë as palët e përmendura.

I prezantuar i tillë lajmi është tendencioz dhe synon të njollosë personat e përmendur.
Titulli është i pakuptueshëm, ndërsa teksti fillon duke parafrazuar kreun e Komunës së Strugës, Zijadin Sela, ndërsa në po të njëjtin paragraf gazetari ndërthur një ngjarje tjetër, e cila sipas tij, ka nxitur reagimin e të parit të Strugës.  Kryetari i Komunës së Strugës Ziadin Sela në një postim në Facebook ka reaguar ndaj një shkrimi të gazetës Lajm në lidhje me vrasjen e Argëtim Asanit në Strugë”.

 

“E meqe jam figure publike dhe nuk duhet te mbaj te fshehta opinionit dhe qe pronari i gazetes lajm z. Fejzi Hajdari ta kete te qarte se sa te njohtur e kam te ndjerin atehere po i pergjigjem publikisht! E njoh po aq sa e njoh edhe nje person nga Kumanova. Besoj ju kujtohet perpara nje viti kur ju bashk me gazetarin per mua i respektuar Isen Salihun me kerkuat te takohemi ne Struge dhe une me kenaqsi pranova. Kur erdhet kishit edhe nje te tret qe une nuk e njihja dhe qe ne bisede e siper me the se eshte mik i juaj dhe i Mijallkovit. Mbaje mik per vete Fejzi Hajdari se mua me vepron gjeni e me krijon me automatizem distancen nga miq te tille”.

Gazetari mund të marrë nismën e parë për të bërë një lajm nga ndonjë postim në rrjetet sociale, por i bazuar vetëm në këtë postim teksti nuk është lajm, aq më tepër që nuk është përfshirë qëndrimi i palës tjetër në të. As pronari Fejzi Ajdari dhe as Kryeredaktori Isen Saliu i gazetës “Lajm”, nuk prononcohen  në tekst për qwndrimin e tyre ndaj këtyre akuzave. Në këtë lajm, autori nuk ka informuar sipas korrnizave profesionale gazetareske dhe në tekst vërehet njëanshmëri e plotë.  Përveç kësaj, gazetaria na mëson që titujt nuk guxojnë të jenë tendenciozë apo sensacional.


Ky recension është përgatitur nga kuadër të Projektit të USAID-it për përforcimin e mediumeve në Maqedoni – Komponenta Shërbimi për verifikimin e fakteve nga mediumet, që implementohet nga fondacioni Metamorfozis.. Ky recension është mundësuar me përkrahjen e Agjencisë amerikane për zhvillim ndërkombëtar (USAID). Përmbajtja e analizës është përgjegjësi e autorit dhe nuk i paraqet qëndrimet e fondacionit Metamorfozis, USAID-it ose të qeverisë së SHBA-ve. Për më tepër informata për punën e USAID-it në Maqedoni, ju lutemi vizitoni ueb-faqen e USAID-it: (http://macedonia.usaid.gov) dhe faqen e USAID-it në Facebook: (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

INFOGRAPHIC

infoVistinitostTRUTHFULNESS

nuk ka fakte

Janë qëndrime personale

deklarata të vërteta

infoVistinitostSOURCES OF INFORMATION

nuk ka burime të evidentuara

jozyrtare

jorelevante,

1 burim

një palë

infoVistinitostEXTENSIVENESS

jogjithëpërfshirës

informata të fshehura

infoVistinitostBIAS

Nuk e paraqet

ka shtrembërim të së vërtetës (spin)

informata të rrejshme

mban anën e një pale

anshmëri politike

infoVistinitostCOMMENTING

nuk ka elemente të komentimit

infoVistinitostPLAGIARISM

nuk mund të përcaktohet

nuk është theksuar autori, nuk është theksuar burimi

infoVistinitostTITLE QUALITY

nuk informon

jokreativ

josenzancionalist

joadekuat

i paqartë

infoVistinitostPHOTOGRAPH

ka

joadekuate

manipulon

nuk është theksuar autori (burimi)

infoVistinitostHATE SPEECH

nuk ka shprehje të urrejtjes

nuk ka shprehje të urrejtjes

nuk nxit dhunë

nuk diskriminon

infoVistinitostEDITED FOR THE WEB

i lexueshëm

nuk aplikohet

ka linke kontekstuale

i rregulluar në aspekt stilistik

i lidhur me tag-e

Abonohuni për lajmet më të reja