verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Edhe titulli duhet të jetë i bazuar në fakte

on 13 - 07 - 2015       
Këtë postim mund ta lexoni edhe në: Maqedonisht

[Recension: Thaçi takim sekret në Shkup me Lëvizjen BESA]

Gazetari matet me faktet që i parashtron në tekst dhe jo me shkathësinë për të tërhequr klikime në tekstin e publikuar. Na rastis shpesh të lexojmë tituj bombastik që pason me përmbajtje të zbrazët që nuk vërteton me asnjë argument relevant titullin.

shqipmediaLinku deri te artikulli origjinal:Thaçi takim sekret në Shkup me Lëvizjen BESA

Data dhe koha e publikimit: 07.07.2015

Data e recensionit: 09. 07. 2015

Recensent: Xhenis Sulimani

Lajmi që po recensojmë bazohet në burimet e një portali, emri i të cilit nuk bëhet i ditur dhe jep informacion për një takim të mundshëm të Menduh Thaçit me Lëvizjen Besa.

“Menduh Thaçi dhe krerët e Lëvizjes BESA janë takuar fshehurazi në Shkup para dy ditëve”, shkruan kështu portali lokal alternativ i Lëvizjes Reforma PDSH. Sipas informacioneve që siç thuhet ata i kanë marrë, Thaçi dhe krerët e BESA janë takuar para dy ditëve fshehurazi në një lokal në Shkup. Në tekst thuhet se “do na duhet të kemi durim edhe disa ditë, deri pas festës së Bajramit, për të parë nëse do të realizohet diçka nga ato që u thanë më lartë për takimin sekret”.

Nisur nga ky informacion që do të ishte me interes për publikun, gazetarët do të duhej të bënin përpjekje që të verifikonin  njoftimet nga të gjitha burimet e mundshme, në mënyrë që të garantojnë që informacioni është i saktë dhe i paanshëm.

Kjo gjë merr rëndësi për faktin se Lëvizja “Besa” hodhi poshtë një bashkëpunim me PDSH-në.

“Lëvizja “Besa” e cilëson joserioze ofertën për bashkëpunim të kreut të PDSH-së Menduh Thaçi. Sipas Afrim Gashit, propozimi i Thaçit nuk është i sinqertë, ndërsa bashkëpunimi eventual me PDSH-në do të dëmtonte lëvizjen “Besa” si dhe interesin e shqiptarëve.”

Sigurisht që qëndrimi i tillë nuk përjashton mundësinë e takimit mes përfaqësuesve të partive, se ata mund edhe të takohen dhe të kenë mendime të ndryshme, por para botimit të informacioneve ata duhet të verifikohen nga të gjitha palët që përmenden në tekst.

 


Ky recension është përgatitur nga kuadër të Projektit të USAID-it për përforcimin e mediumeve në Maqedoni – Komponenta Shërbimi për verifikimin e fakteve nga mediumet, që implementohet nga fondacioni Metamorfozis.. Ky recension është mundësuar me përkrahjen e Agjencisë amerikane për zhvillim ndërkombëtar (USAID). Përmbajtja e analizës është përgjegjësi e autorit dhe nuk i paraqet qëndrimet e fondacionit Metamorfozis, USAID-it ose të qeverisë së SHBA-ve. Për më tepër informata për punën e USAID-it në Maqedoni, ju lutemi vizitoni ueb-faqen e USAID-it: (http://macedonia.usaid.gov) dhe faqen e USAID-it në Facebook: (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

INFOGRAFIKU

infoVistinitostVËRTETËSIA

nuk ka fakte

deklratata jo të sakta

deklarata jo të vërteta

infoVistinitostBURIMET E INFORMATAVE

ka burime të evidentuara

jozyrtare

1 burim

një palë

infoVistinitostPËRMABJTËSIA

jogjithëpërfshirës

informata të fshehura

infoVistinitostANSHMËRIA

nuk mund të përcaktohet

ka shtrembërim të së vërtetës (spin)

nuk mund të përcaktohet

nuk aplikohet

anshmëri politike

infoVistinitostKOMENTIMI

ka elemente të komentimit

të ndara nga faktet

infoVistinitostPLAGJIATURA

nuk mund të përcaktohet

është theksuar autori

infoVistinitostKUALITETI I TITULLIT

dezinformon

jokreativ

senzacionalist

adekuat

tendencioz

infoVistinitostFOTOGRAFIA

ka

adekuate

as manipulon as informon është vënë vetëm si ilustrim

është theksuar autori (burimi)

infoVistinitostGJUHA E URREJTJES

nuk ka shprehje të urrejtjes

nuk ka shprehje të urrejtjes

nuk nxit dhunë

nuk diskriminon

infoVistinitostI PËRSHTATUR PËR UEB

i lexueshëm

nuk aplikohet

nuk ka linke kontekstuale

i parregulluar në aspekt stilistik

i palidhur me tag-e

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Abonohuni për lajmet më të reja