verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Lajmet e paverifikuara çorientojnë opinionin

on 15 - 07 - 2015       
Këtë postim mund ta lexoni edhe në: Maqedonisht

[Recension: LSDM, megjithatë i stopon “bombat”?]

Lajmet e paverifikuara ndikojnë negativisht për mediet sepse lexuesi humbet besueshmërinë. Lexuesi kërkon lajme të sakta, jo informacione të pa verifikuara apo të diskutueshme. Informacioni duhet të jetë gjithmonë i saktë, i balancuar dhe i verifikuar.

 

aktualemkLinku deri te artikulli origjinal: “LSDM, megjithatë i stopon “bombat”?”

Data dhe koha e publikimit: 11.07.2015

Data e recenzionit: 12. 07. 2015

Recenzent: Xhenis Sulimani

 

Nuk është gabim që mediet të marrin informacione nga njëra tjetra, por gjithnjë duke i cituar ato. Për shkak të interesit publik, një lajm i zbuluar nga një medie përcillet edhe nga të tjerat. Por kur zhvillimet kanë një dinamikë të shpejtë dhe sidomos kur për një ngjarje ka disa variante, një medie para se të botojë informacionin sërish do të duhet të bëjë verifikime.

Lajmi që po e recensojmë është përkthyer nga gazeta e përditshme në gjuhën maqedone- “Dnevnik”. Në informacion supozohet se Zaev nuk do të vazhdojë me publikimin e “bombave”, duke u bazuar siç thuhet nga sjelljet e fundit të Zoran Zaev.

“Por, edhe pse në orët e hershme të së enjtes, më pas funksionarë të lartë të LSDM-së paralajmëruan pres konferencë të Zaevit në profilet e tyre në Facebook si bombastike, gjatë ditës në LSDM po dhe në Kampin e lirisë ku poashtu u publikuan “bomba”, asgjë nuk ndodhi, shkruan “Dnevnik”.”

Mirëpo, supozimi i asaj se çfarë ka shkruar “Dnevnik” nuk është verifikuar. Lajmi nuk ka prononcim nga Zaev, apo partia e tij, për atë se çfarë është përcjellë nga e përditshmja “Dnevnik” e kjo më pas është transmetuar nga portali “aktuale.mk”.

Nga ana tjetër në një medie tjetër, lideri i LSDM-së, për kapital.mk vërtetoi atë që kishte dëshmuar në pres konferencën e tij të fundit, se nuk do të ndalojë së publikuari materiale tjera kundër qeverisë aktuale, të ashtu quajtura “bomba”.

“Do të veprojmë me të gjitha mjetet demokratike, do të publikojmë materiale të reja në kuadër të projektit “E vërteta për Maqedoninë”, deri në vjeshtë aktivitetet do të shpeshtohen”.

Kur në opinion qarkullojnë disa variante për një ngjarje, para se ata të botohen duhen sërish të verifikohen. Aq më shumë kur informacionet merren nga medie të tjera ndërkohë që dinamika e zhvillimeve mund të jetë më e shpejtë.

 


Ky recension është përgatitur nga kuadër të Projektit të USAID-it për përforcimin e mediumeve në Maqedoni – Komponenta Shërbimi për verifikimin e fakteve nga mediumet, që implementohet nga fondacioni Metamorfozis.. Ky recension është mundësuar me përkrahjen e Agjencisë amerikane për zhvillim ndërkombëtar (USAID). Përmbajtja e analizës është përgjegjësi e autorit dhe nuk i paraqet qëndrimet e fondacionit Metamorfozis, USAID-it ose të qeverisë së SHBA-ve. Për më tepër informata për punën e USAID-it në Maqedoni, ju lutemi vizitoni ueb-faqen e USAID-it: (http://macedonia.usaid.gov) dhe faqen e USAID-it në Facebook: (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

INFOGRAFIKU

infoVistinitostVËRTETËSIA

ka fakte

deklarata të sakta

nuk mund të përcaktohet vërtetësia e deklaratave

infoVistinitostBURIMET E INFORMATAVE

ka burime të evidentuara

jozyrtare

jorelevante,

1 burim

një palë

infoVistinitostPËRMABJTËSIA

jogjithëpërfshirës

informata të fshehura

infoVistinitostANSHMËRIA

pjesërisht e paraqet të vërtetën

ka shtrembërim të së vërtetës (spin)

nuk mund të përcaktohet

mban anën e një pale

infoVistinitostKOMENTIMI

ka elemente të komentimit

të ndara nga faktet

infoVistinitostPLAGJIATURA

kopje të pjesshme

nuk është theksuar autori

infoVistinitostKUALITETI I TITULLIT

dezinformon

jokreativ

senzacionalist

adekuat

i qartë

infoVistinitostFOTOGRAFIA

ka

adekuate

as manipulon as informon është vënë vetëm si ilustrim

nuk është theksuar autori (burimi)

infoVistinitostGJUHA E URREJTJES

nuk ka shprehje të urrejtjes

nuk ka shprehje të urrejtjes

nuk nxit dhunë

nuk diskriminon

infoVistinitostI PËRSHTATUR PËR UEB

mesatarisht i lexueshëm

nuk aplikohet

nuk ka linke kontekstuale

i parregulluar në aspekt stilistik

i palidhur me tag-e

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Abonohuni për lajmet më të reja