verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Verifikimi është prioritet i gazetarit

on 2 - 11 - 2015       
Këtë postim mund ta lexoni edhe në: Maqedonisht

[Recension: “Bashkë me Musa Xhaferin, do të dorëhiqet edhe Abdilaqim Ademi”]

Prioritet i gazetarit është verifikimi i fakteve. Raportimi i lajmeve të paverifikuara është jasht standardeve të gazetarisë dhe në kundërshtim me kodin etik gazetaresk. Teksti që po e recensojmë është spekulues sepse në asnjë moment nuk jep fakte për informacionin që e plason në opinion.

12182222_10208045407955684_1610205193_n

 

Linku deri te artikulli origjinal: Bashkë me Musa Xhaferin, do të dorëhiqet edhe Abdilaqim Ademi

Data dhe koha e publikimit: 20.10.2015

Data e recensionit: 30.10.2015

Recensues: Xhenis Sulimani

 

Është fjala për një informatë të rëndësishme që njofton për planifikimin e dorëheqjes së dy prej figurave të rëndësishme të Bashkimit Demokratik për Integrim nga postet që mbajnë aktualisht.

“Bashkë me zëvendëskryeministrin Musa Xhaferi, dorëheqje do të japë edhe ministri i arsimit Abdilaqim Ademi, shkruan portali Libertas. Burime partiake kanë thënë se të dy ata do t’i lëshojnë postet që kanë aktualisht në qeverinë e Gruevskit.”

Duke bërë publik emrat e tyre, lajmi merr peshë më të madhe dhe përgjegjësia për informacionin që publikohet rritet. Vërtetë që produkti gazetaresk transmeton lajmin e shkruar nga një portal maqedonas por autori i këtij teksti ka mundur ta verifikojë informacionin duke marr qëndrimin nga personat, emrat e të cilëve janë lakuar në tekst. Por jo, gazetari as që ka tentuar.

Normalisht që largimi nga posti i dy funksionarëve shqiptar do të ishte habi për opinionin prandaj arsyet që jepen duhet të ishin të qëndrueshme dhe jo kaq joserioze. Këtë do të mund ta kishin vërtetuar ose ta kishin hedhur poshtë burime të partisë në fjalë.

“Marrim vesh se çdo ditë shtohet numri i të pakënaqurve brenda BDI-së nga Xhaferi dhe Ademi.”

Krijimi i besueshmërisë te lexuesi është ndër misionet më të rëndësishme të gazetarit por ky nuk është informacion relevant që krijon besueshmëri te lexuesi. Atë që merr vesh gazetari duhet ta bazoj së paku në dy burime. Ndryshe mbetet spekulim i parëndësishëm.

Kodi etik gazetaresk na mëson se nëse informata nuk mund të vërtetohet, ose bëhet fjalë për supozim, përkatësisht spekulim, kjo duhet të thuhet dhe të publikohet. Informacionet e pakonfirmuara duhet të trajtohen me rezerva nga gazetari dhe t’i bëhet me dije publikut që edhe ai t’i trajtojë si të tilla. Saktësia e informatës duhet të provohet sa më shumë të jetë e mundur.


Ky recension është përgatitur nga kuadër të Projektit të USAID-it për përforcimin e mediumeve në Maqedoni – Komponenta Shërbimi për verifikimin e fakteve nga mediumet, që implementohet nga fondacioni Metamorfozis.. Ky recension është mundësuar me përkrahjen e Agjencisë amerikane për zhvillim ndërkombëtar (USAID). Përmbajtja e analizës është përgjegjësi e autorit dhe nuk i paraqet qëndrimet e fondacionit Metamorfozis, USAID-it ose të qeverisë së SHBA-ve. Për më tepër informata për punën e USAID-it në Maqedoni, ju lutemi vizitoni ueb-faqen e USAID-it: (http://macedonia.usaid.gov) dhe faqen e USAID-it në Facebook: (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

INFOGRAFIKU

infoVistinitostVËRTETËSIA

nuk ka fakte

pohimet jo të sakta

deklarata jo të vërteta

infoVistinitostBURIMET E INFORMATAVE

ka burime të evidentuara

jozyrtare

jorelevante

1 burim

një palë

infoVistinitostPËRMABJTËSIA

jogjithëpërfshirës

ndoshta ka informata të fshehura

infoVistinitostANSHMËRIA

ka shtrembërim të së vërtetës (spin)

informata të rrejshme

mban anën e një pale

anshmëri politike

infoVistinitostKOMENTIMI

ka elemente të komentimit

infoVistinitostPLAGJIATURA

kopje të plotë

nuk është theksuar autori

infoVistinitostKUALITETI I TITULLIT

dezinformon

jokreativ

senzacionalist

adekuat

tendencioz

infoVistinitostFOTOGRAFIA

ka

adekuate

as manipulon as informon - është vënë vetëm si ilustrim

nuk është theksuar autori (burimi)

infoVistinitostGJUHA E URREJTJES

nuk ka gjuhë ofenduese

nuk ka gjuhë të urrejtjes

nuk nxit për përdorimin e dhunës

infoVistinitostI PËRSHTATUR PËR UEB

mesatarisht i lexueshëm

nuk aplikohet

nuk ka linke kontekstuale

i parregulluar në aspekt stilistik

i palidhur me tag-e

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Abonohuni për lajmet më të reja