verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Ja se si gazetaria politike shndërrohet në media rozë

on 21 - 02 - 2017       
Овој напис го има и на: Maqedonisht

[Recension: Vesel Memedi pse nuk ishte me Selën në takimin me Han?]

Si duket është në modë të merren burime anonime. Bile, edhe më shumë në modë janë burime anonime, të marra nga burimi i burimit të burimit të një mediumi tjetër. Kjo na fut në një rreth, prej të cilit nuk ka dalje, e në të cilin nuk ka informacion. Është mungesë serioziteti kur temave politike që nuk janë thashetheme, u qasemi si temave të show-bizit në shtypin rozë.

Vesel Memedi pse nuk ishte me Selën në takimin me Han Iliria News AgencyLinku për te artikulli origjinal: Vesel Memedi pse nuk ishte me Selën në takimin me Han?

Data dhe koha e publikimit: 10.02.2017

Data e recensionit: 15.02.2017

Recensuese: Ferikan Iljazi

Teksti që po recensojmë flet për një personalitet politik, Vesel Memedin e Rilindjes Demokratike Kombëtare, pjesë e Aleancës për Shqiptarët. Ai vihet në “tapet”, si të jetë njeri “i padëshiruar” nga Ziadin Sela, për shkak të faktit se në një emision debativ, ai e ka quajtur Ali Ahmetin si ‘kryeplak’ të shqiptarëve. Kjo, sipas tekstit që po e recensojmë, është shkak që Ziadin Sela të mos e marrë me vete Memedin, pasi e ka “kërcënuar” imazhin e Aleancës së tre partive shqiptare. Por, kujtojmë se kjo është vetëm supozim.

“Kryetari i RDK-së, Vesel Memedi si pjesë e Aleancës për Shqiptarët nuk ishte pjesë e delegacionit që udhëhiqej nga Ziadin Sela në takimin e zhvilluar mbrëmë me eurokomisarin për zgjerim, Johannes Han. Ai kishte shoqëruar Selën javën e kaluar në takimin me presidentin Ivanov”

Vijmë tek besueshmëria e lajmit. Në tekst janë përdorur burime që shpalosen si “portale anonime”, “rrjete sociale”, terme këto shumë ‘të gjëra’, për të përcaktuar besueshmërinë e burimeve, që janë bazë për çdo informacion, si edhe për këtë lajm. Dhe, kur të hiqen anësh burimet që nuk janë burime, i bie se teksti nuk ka dhënë asnjë bazë, me të cilën mund të bëhet vlerësim se kjo përmbajtje është dashur të shkruhet dhe botohet.

“Por sipas disa portaleve anonime dhe rrjeteve sociale intervista e shumëpërfolur e Vesel Memedit në ClickPlus në Tv21 dhe qëndrimet e tij për Ali Ahmetin si duket e kanë nervozuar kreun e LR PDSH-së, Ziadin Selën. Portalet kanë spekuluar se kjo ka ndodhur për shkak të kësaj, por një gjë e tillë është hedhur poshtë nga Aleanca, duke theksuar se gjithçka është si pjesë e lansimit të shpifjeve të ndryshme nëpër portale”

Është për të ardhur keq, kur sheh se përdoren burime si  “portale anonime” dhe “rrjete sociale”, e mediet që sillen ashtu ende presin besueshmëri nga lexuesit.

Por, është për t’u përshendetur fakti se në këtë tekst, për dallim prej shumë të tjerëve të kësaj natyre, është përmendur demanti i Aleancës për Shqiptarët, edhe pse nuk është përcjellë asnjë citat nga reagimi. Por, edhe rruga me e gjatë fillon me hapin e parë. Në këtë rast, për shembull, është dashur të respektohet neni 1 i Kodeksit të Gaeztarëve të Maqedonisë ku saktësohet se :

  • Gazetari duhet të botojë informata të vërteta e të konfirmuara dhe nuk do të fshehë të dhëna esenciale ose të falsifikojë dokumente.
  • Në qoftë se informata nuk mund të konfirmohet, ose nëse bëhet fjalë për supozim, respektivisht spekulim, kjo gjë duhet cekur dhe botuar.
  • Saktësia e informatës duhet vërtetuar aq sa është e mundur.


Ky recension është përgatitur në kuadër të Projektit të USAID-it për përforcimin e mediumeve në Maqedoni – Komponenta Shërbimi për verifikimin e fakteve nga mediumet, që implementohet nga fondacioni Metamorfozis.. Ky recension është mundësuar me përkrahjen e Agjencisë amerikane për zhvillim ndërkombëtar (USAID). Përmbajtja e analizës është përgjegjësi e autorit dhe nuk i paraqet qëndrimet e fondacionit Metamorfozis, USAID-it ose të qeverisë së SHBA-ve. Për më tepër informata për punën e USAID-it në Maqedoni, ju lutemi vizitoni ueb-faqen e USAID-it: (http://macedonia.usaid.gov) dhe faqen e USAID-it në Facebook: (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

INFOGRAPHIC

infoVistinitostTRUTHFULNESS

ka fakte

pohime të sakta

nuk mund të përcaktohet vërtetësia e deklaratave

infoVistinitostSOURCES OF INFORMATION

ka burime të evidentuara

anonime

jorelevante,

nuk mund të përcaktohet

një palë

infoVistinitostEXTENSIVENESS

jogjithëpërfshirës

informata të fshehura

infoVistinitostBIAS

pjesërisht e paraqet të vërtetën

ka shtrembërim të së vërtetës (spin)

nuk mund të përcaktohet

mban anën e një pale

anshmëri politike

infoVistinitostCOMMENTING

ka elemente të komentimit

të integruara me faktet

infoVistinitostPLAGIARISM

vepër origjinale

nuk është theksuar autori

infoVistinitostTITLE QUALITY

dezinformon

jokreativ

senzacionalist

joadekuat

tendencioz

infoVistinitostPHOTOGRAPH

ka

adekuate

informon

nuk është theksuar autori (burimi)

infoVistinitostHATE SPEECH

nuk ka gjuhë ofenduese

nuk ka gjuhë të urrejtjes

nuk nxit për përdorimin e dhunës

nuk diskriminon

infoVistinitostEDITED FOR THE WEB

mesatarisht i lexueshëm

elemente jokualitative multimediale

nuk ka linke kontekstuale

pjesërisht i rregulluar në aspekt stilistik

i palidhur me tag-e

Abonohuni për lajmet më të reja

Sorry. No data so far.