verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

Recension: Maqedonasit nga Florida: Si mund Zaevi të flejë rehat kur e di se e ka spiunuar maqedonizmin për pikë të imëta politike?

on 13 - 02 - 2015       
Овој напис го има и на: Maqedonisht

Македонците-од-Флорида-Како-Заев-спие-мирно-09876-098-crop-resize

 

Ajo që është kontestuese në këtë tekst është ajo se, cila është kjo Shoqatë dhe cilët janë ata maqedonas që janë anëtarë të saj. Artikulli është politikisht i anshëm dhe ka për qëllim ta sulmojë dhe ta nxijë LSDM-në opozitare, e veçanërisht liderin e partisë Zoran Zaev.

Македонците од Флорида  Како Заев спие мирно кога знае дека ја кодошел македонштината за ситни политички поениLinku deri te artikulli origjinal: Maqedonasit nga Florida: Si mund Zaevi të flejë rehat kur e di se e ka spiunuar maqedonizmin për pikë të imëta politike?

Data dhe koha e publikimit: 07.02.2015

Data e recensionit: 11.02.2015

Recensuese: Аna Anastasovska

Shoqata e qytetarëve “Dielli maqedonas” nga Tampa, Floridë, shpreh shqetësim për shkak të ndodhive në Maqedoni dhe i jep përkrahje kryeministrit në, siç thuhet në letrën e tyre, luftën kundër spiunëve, tradhtarëve dhe atyre që duan ta shohin Maqedoninë të copëtuar.

Në qoftë se kërkohet nëpër internet do të shihet se për këtë shoqatë nuk ka asnjë informatë, as kur është formuar, e as se kush janë anëtarë të saj. Kjo nuk mund të kuptohet as në këtë artikull. Kjo shoqatë për herë të parë përmendet në një medie të Maqedonisë pikërisht tani, pasi kryeministri Nikolla Gruevski doli me aferën “Grushtshteti”, në të cilën e akuzoi liderin e opozitës Zoran Zaev se ka bashkëpunuar me shërbime të huaja sekrete. Edhe pse procedura gjyqësore për këtë rast akoma nuk është hapur në Maqedoni dhe asgjë nuk është dëshmuar deri tani. menjëherë me reagime për “tradhëti” dhe nxirje të Zaevit u paraqitën shumë shoqata nga diaspora, në mesin e të cilave edhe Shoqata e maqedonasve nga Tampa, Floridë.

Duke e pasur parasysh faktin se nuk janë ofruat të dhëna konkrete për këtë shoqatë, parashtrohet pyetja se a ekziston ajo, apo ndoshta është trilluar ose është formuar me shpejtësi që publiku të manipulohet politikisht dhe të pështyhet mbi opozitën.

Në letrën e dërguar nga kjo shoqatë shihet qartë përkrahja për VMRO-DPMNE-në dhe kryeministrin Nikolla Gruevski, që e bën tekstin politikisht të anshëm. Është e paqartë se pje kjo shoqatë nuk është paraqitur deri tani me reagim për ngjarje të tjera në vend, siç ishte për shembull “e hëna e zetë”, kur më 24.12.2012 nga Kuvendi u larguan deputetët opozitarë dhe opozita atëherë akuzoi se “filloi fundi i demokracisë në vend”.


Ky recension është përgatitur nga kuadër të Projektit të USAID-it për përforcimin e mediumeve në Maqedoni – Komponenta Shërbimi për verifikimin e fakteve nga mediumet, që implementohet nga fondacioni Metamorfozis.. Ky recension është mundësuar me përkrahjen e Agjencisë amerikane për zhvillim ndërkombëtar (USAID). Përmbajtja e analizës është përgjegjësi e autorit dhe nuk i paraqet qëndrimet e fondacionit Metamorfozis, USAID-it ose të qeverisë së SHBA-ve. Për më tepër informata për punën e USAID-it në Maqedoni, ju lutemi vizitoni ueb-faqen e USAID-it: (http://macedonia.usaid.gov) dhe faqen e USAID-it në Facebook: (www.facebook.com/USAIDMacedonia).

INFOGRAPHIC

infoVistinitostTRUTHFULNESS

ka fakte

nuk mund të përcaktohet saktësia e deklaratave

nuk mund të përcaktohet vërtetësia e deklaratave

infoVistinitostSOURCES OF INFORMATION

ka burime të evidentuara

jozyrtare

1 burim

një palë

infoVistinitostEXTENSIVENESS

gjithëpërfshirës

ndoshta ka informata të fshehura

infoVistinitostBIAS

pjesërisht e paraqet të vërtetën

nuk ka shtrembërim të së vërtetës (spin)

nuk mund të përcaktohet

mban anën e një pale

anshmëri politike

infoVistinitostCOMMENTING

nuk ka elemente të komentimit

infoVistinitostPLAGIARISM

vepër origjinale

nuk është theksuar autori

infoVistinitostTITLE QUALITY

informon

jokreativ

senzacionalist

adekuat

i qartë

infoVistinitostPHOTOGRAPH

nuk ka

infoVistinitostHATE SPEECH

shprehje të u rrejtjes

nuk ka shprehje të urrejtjes

nuk nxit dhunë

nuk diskriminon

infoVistinitostEDITED FOR THE WEB

mesatarisht i lexueshëm

elemente jokualitative multimediale

nuk ka linke kontekstuale

pjesërisht i rregulluar në aspekt stilistik

i palidhur me tag-e

Abonohuni për lajmet më të reja