verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Benjamin Arifi

Respektimi i medieve është vlerë evropiane

на 31. 12. 2015 | | mk
Nëse liria e shprehjes dhe liria e mediave janë përcaktuesit kryesorë të nivelit të demokracisë në një vend, Maqedonia ka kohë që nuk do të duhej të llogaritet si shtet demokratik. Mbyllja e mediave, përndjekja e gazetarëve për fjalë të shkruar, shtypja ekonomike ndaj mediave deri në varshmëri nga reklamat qeveritare dhe presionet e ndryshme për pronarët dhe punonjësit medial kanë kontribuar që Maqedonia të regjistrojë rënie marramendëse në të

Kuadrot në gazetari – mes sasisë dhe cilësisë

на 31. 12. 2015 | | mk
Lajmi për hapjen e Universitetit të Shkupit, që sipas paralajmërimeve do të mundësojë studime edhe në gjuhën shqipe, nxiti reagime të ndryshme në opinion. Sikurse opinioni, ashtu edhe mediat ishin të ndara dhe raportonin në mënyra të ndryshme rreth formimit të Universitetit të ri. Derisa një pjesë e mediave lartësonin vendimin si një të arritur të pashoq, të tjerat transmetonin shqetësim për një tjetër truk politik parazgjedhor. Disa prej mediave

Mediat në 2015 – një tjetër vit për peripecie

на 28. 12. 2015 | | mk
Viti 2015 rezultoi të jetë një tjetër vit jo i lehtë për mediat në vend. Në përgjithësi, fjala e shkruar u ballafaqua me problemet e zakonshme të viteve të fundit, vështirësi të natyrave të ndryshme: ekonomike, politike e profesionale. Sidoqoftë, përkundër vështirësive, për mediat në gjuhën shqipe do të jetë vit për tu mbajtur mend. Në Maqedoni filluan me punë edhe 2 televizione të reja, TV 21 dhe TV Shenja,

Xhixho: VOA 70 vjet, një zë si dritare për botën dhe rajonin

на 30. 10. 2015 | |
Zakonisht  është ai intervistuesi, por kësaj radhe gjendet në anën tjetër të tavolinës. Shefi i seksionit shqip të Zërit të Amerikës, Arben Xhixho, për Shërbimin për Verifikimin e Fakteve në Maqedoni, flet për 70 vitet transmetim në gjuhën shqipe të VOA, si dhe gjendjen e medias në Ballkan, me theks te media shqipe.   Para dy vitesh VOA shënoi 70 vjetorin, sigurisht një arritje e madhe për median shqipe. Çfarë

Kill the messenger

на 29. 10. 2015 | |
“Mediat jo vetëm që kanë të drejtë, por kanë edhe obligim të raportojnë për çështje me interes publik, siç janë indikacionet për krim dhe korrupsion të funksionarëve më të lartë qeveritarë”. Me këtë fjali, eksperti i angazhuar nga Bashkimi Evropian për lehtësimin e dialogut në Maqedoni, Peter Vanhoutte, i dha shuplakë të fortë diplomatike partive në pushtet, që tentuan ta fusin nga dera e pasme ligjin për censurimin e materialeve

Publiku sjell vetë përfundime

на 29. 10. 2015 | |
[Recension: Gruevski e fotoi 3: 0 Johanes Han-in, Brukseli financon VMRO-DPMNE-në?!] Ky është një tekst kryekëput i veshur me komentime të gazetarit. Titulli dhe teksti nuk korrespondojnë me njëra tjetrën. Titulli huton, të shtyn të mendosh se Bashkësia Evropiane po e ndihmon punën e VMRO-DPMNE-së kurse në brendi të tekstit del se gazetari aludon në tjetër gjë. Linku deri te artikulli origjinal: Gruevski e fotoi 3: 0 Johanes Han-in, Brukseli

Pretendimet duhet të qëndrojnë mbi baza konkrete

на 24. 10. 2015 | |
[Recension: “A e kërkoi dikush nga Shkupi arrestimin e Albin Kurtit?”] Për të ngritur një dilemë në opinion, gazetarit i duhen fakte ose bashkëbisedues. Nuk mjaftojnë bindja dhe dyshimi i tij për të shkruar një tekst të zbrazët. Teksti që po recensojmë, më shumë pyet se sa informon. Nuk sjell fakte, nuk sjell deklarata, nuk shpjegon procedurat. Linku deri te artikulli origjinal: A e kërkoi dikush nga Shkupi arrestimin e

Young: Shoh shtypjen ndaj gazetarëve por edhe guximin

на 24. 10. 2015 | |
Jeffrey Young është gazetar i Zërit të Amerikës, me përvojë shumëvjeçare në gazetari. Në një intervistë ekskluzive për Shërbimin për Verifikimin e Fakteve në gjuhën shqipe, ai rrëfen përvojën e tij të raportimit nga betejat e luftës në Irak, Afganistan dhe Kuvajt. Flet edhe për gjendjen e mediave dhe situatën e përgjithshme politike në Ballkan. Si e shihni situatën e mediave në Ballkan dhe sidomos në Maqedoni? Jeffrey Young: Është

Faktet, zemra e gazetarisë

на 15. 10. 2015 | |
Raportimi për personalitetin dhe imazhin e personave publikë duhet bazuar vetëm në fakte dhe argumente dhe jo në supozime të paargumentuara, madje as edhe me burim jo-relevant. Kjo rregullohet qartë edhe me Ligjin për përgjegjësi qytetare për shpifje dhe ofendim, neni 9 i të cilit obligon autorin e tekstit që të dëshmojë vërtetësinë e asaj që është shkruar, në rast të një procesi gjyqësor për shpifje dhe ofendim. Sigurisht, në

E vërteta në gazetari nuk përmban njëanshmëri

на 2. 10. 2015 | | mk
[Recension: “Kalemxhinjtë” e “Besës” u mashtruan rëndë me “Unitetin”]  Teksti i cili është objekt i recensimit tonë ka të bëjë me shtrembërim apo fshehje informate nga opinioni. I tërë lajmi i cili fillon me shumë konfuzitet, flet për disa “mediume të Lëvizjes Besa” të cilat gjoja kanë keq-informuar për formimin e një fraksioni nga radhët e anëtarëve të pakënaqur të BDI-së. Linku deri te artikulli origjinal: “Kalemxhinjtë” e “Besës” u

Abonohuni për lajmet më të reja