verifikimiifakteve.mksitemap
verifikimiifakteve.mksitemap

All posts by Benjamin Arifi

Fjalori i rrugës nuk e ka vendin në media!

на 26. 02. 2017 | | mk
[Recension: PSHURRANI ALAJDIN DEMIRI!] Në “bankën” e recensimit kemi një tekst që nuk kërkon shumë angazhim intelektual për të dëshmuar joprofesionalizmin dhe mungesën e etikës. Një shkrim që mund të quhet gjithçka, por vetëm gazetari jo, edhe pse është publikuar në një media online, edhe atë në rubrikën e lajmeve. Linku deri te artikulli origjinal:  PSHURRANI ALAJDIN DEMIRI! Data dhe koha e publikimit: 13/02/2017 Data e Recensionit: 18/02/2017 Recensues: Benjamin

Ç’nuk do të mësojë publiku nga redaksia, deri sa të bëhet Qeveria

на 23. 02. 2017 | | mk
[RECENSION: « Zhurnal mëson » “Tirana dhe Prishtina” Kreu i parlamentit t`i takojë shqiptarëve, dhe Ali Ahmeti të merr postin e kryeparlamentarit!?] Jo rrallë herë në Maqedoni, në momente kritike politike, siç janë negociatat për formimin e Qeverisë të cilat po zhvillohen aktualisht, mediat përdoren nga politika për të taktizuar politikisht ose për të krijuar pozicione sa më të mira në bisedime. Një pjesë tjetër e mediave, nga ana tjetër,

Lajm i shpartalluar me komente tendencioze

на 16. 02. 2017 | |
[Recension: BDI NË PRAG TË SHPARTALLIMIT] Spekulime dhe komente për një parti politike, të bazuara askund. Ky është vlerësimi i përgjithshëm për tekstin që po e recensojmë. Tentimi për të përcjellë një gjendje brendapartiake në BDI është bërë në mënyrë shumë të vaktë dhe pa fakte konkrete.  Nuk është prezantuar asnjë dëshmi, me të cilin teksti do të kishte “brum”. Linku deri te artikulli origjinal:  BDI NË PRAG TË SHPARTALLIMIT

Tekst sulmues në shërbim të politikës, e jo për informim të lexuesit

на 7. 01. 2017 | | mk
[Recension: Afrim Gashi ende pa e verifikuar mandatin në shërbim të VMRO-DPMNE-së] Teksti që po recensojmë është tekst tejet tendencioz dhe përbën sulm frontal ndaj një individi dhe një partie politike, pa u bazuar në fakte dhe argumente. Në të sulmohet imazhi dhe integriteti personal i një deputeti shqiptar për një qëndrim të tijin, pa u analizuar mirë qëndrimi përmes fakteve dhe njohësve e analistëve politikë, por duke sjellë konstatime

Saliu: 2016-ta, vit i vështirë për gazetarinë shqipe në Maqedoni

на 5. 01. 2017 | | mk
Intervistë me Isen Saliun, kryeredaktor i gazetës “Lajm”
Intervistoi: Benjamin Arifi Isen Saliu në gazetari ka filluar në vitin 2000, në gazetën e përditshme Fakti. Një periudhë të shkurtër ka punuar për Kohën Ditore, kurse te Gazeta Lajm është që nga viti 2005. Nga viti 2007 emërohet kryeredaktor në këtë gazetë, e cila për momentin është e përditshmja më e vjetër në gjuhën shqipe, që mbijeton në tregun mediatik në

Koment që “shkel” moralin dhe besën e lajmit

на 4. 01. 2017 | |
[Recension: Hoxha morali dhe besa!] Tekstit ndoshta “nuk do t’i mungonte” asgjë, sikur të ishte status ose koment në rrjetet sociale. Siç është shkruar, nuk ka pothuajse asgjë të përbashkët me artikull gazetaresk, edhe pse është prezantuar si i tillë. Përmbajtja është përplot komente të motivuara politikisht, në tentativë për të diskredituar një person dhe një strukturë politike.   Linku deri te artikulli origjinal:  HOXHA MORALI DHE BESA! Data dhe

Fjalor dhe përmbajtje që nuk e kanë vendin në media profesionale

на 27. 06. 2016 | |
[Recension: Kim Mehmeti godet BDI-në, dhe ia “fut” Besës!] Nuk do të themi asgjë të re nëse do të konstatojmë politizimin e skajshëm të mediave në vend. Kjo në fakt konstatohet edhe nga institucionet relevante që ndjekin lirinë e shprehjes dhe të mediave në botë, si Freedom House, “Reporterët pa kufij”, ku Maqedoni shënon rënie të lirë, por edhe raportet e Komisionit Evropian dhe Departamentit Amerikan të Shtetit. Rrjedhimisht, sa

As thumbimet e komentet nuk peshojnë pa fakte

на 24. 06. 2016 | |
[RECENSION: Ziadin Sela thumbohet nga votuesit e tij: Ndërtoni çerdhen, mos ngushëlloni popullin në televizion] Teksti, i cili është objekt i këtij recensioni, ka disa të meta. Në të flitet për një çështje që është në interes të qytetarëve të Strugës, që e bën temën të qëlluar për trajtim mediatik. Megjithatë, përmbajtja është  bazuar vetëm në një koment të bërë në rrjetin social Facebook, ndërsa në të mungon prononcimi i

Në lajme nuk satirizohet, por argumentohet

на 23. 06. 2016 | | mk
[Rencension: Ali Ahmeti do t’i marr 200 mijë vota]   Kufiri që ndan fjalët boshe nga një tekst gazetaresk janë faktet dhe argumentet. Gazetarët kanë të drejtë të komentojnë dhe satirizojnë, por lexuesi duhet ta ketë të qartë se nuk bëhet fjalë për lajm, por për qëndrim personal. Krahas kësaj, secili artikull gazetaresk duhet të bazohet në burime relevante, fakte dhe argumente, ose deklarata kredibile. Tekstit që po recensojmë i

Arta Tahiri: Cilësia dhe vlerat profesionale të jenë kriteri bazik për avancim në gazetari

на 22. 06. 2016 | | mk
Intervistoi: Benjamin Arifi
Arta Tahiri është një prej fytyrave me të spikatura mediatike në gazetarinë në gjuhën shqipe në Maqedoni.  Rrugëtimi i saj si gazetare zë periudhë prej më shumë se dy dekada dhe ngjitje të të gjitha shkallëve të profesionit, që nga viti 1993 me Zërin i Kumanovës, më pas edhe në TV FESTA deri në vitin 2000, angazhimi në servisin publik TVM deri në vitin 2006, bashkëpunimi me

Abonohuni për lajmet më të reja